Van Amerikaanse gangster tot crossover legende

Hij wordt vergeleken met NBA-legendes als Tiny Archibald en Julius Erving, maar hij leek waarschijnlijk meer op de “American Gangsters” -personages Frank Lucas en “Mr. Untouchable” Nicky Barnes.

De rapgroep Clipse verwoordde het het beste in hun hit uit 2002, “Grindin” (nog steeds hun topnummer op iTunes):

“From ghetto to ghetto, to backyard to yard
I sell it whip on whip, it’s off the hard
I’m the neighborhood pusha
call me subwoofer, ‘cause I pump “base” like that, Jack
on or off the track
…
The jewels is flirting me, damned if I’m hurting
Legend in two games like I’m Pee Wee Kirkland”

Verankerd in hiphop-teksten en de overlevering van New York City, creëerde de drugsbaron en Rucker Park streetballegende Pee Wee Kirkland een geheel eigen revolutie in de jaren zestig en zeventig.

Kirkland groeide op in armoede op 116th Street en zei dat hij op 13-jarige leeftijd drugs verkocht. Door drukte, gokken en craps werd hij zo snel zo goed in het spel dat hij een Rolls Royce had voordat hij een rijbewijs had. Maar op de een of andere manier heeft de glamour van de onderwereld de stadsbewaker van Charles Evans Hughes High School nooit helemaal belaagd van basketbal – de andere game waarin hij uitblonk.

En zo begon Pee Wee Kirkland’s beroemde leven van dubbelhartigheid dat nu resoneert tot ver buiten de wijken in New York waar hij ooit de leiding had.

Hoewel het basketbaltalent er altijd was, duurde het niet lang voordat de glorie en glitter van de misdaad op de eerste plaats kwam. In het boek “Gangsters of Harlem” beschrijft auteur Ron Chepesiuk de heldendaden van de meest beruchte leiders van de georganiseerde misdaad. Daarin heeft Kirkland, ook bekend als ‘The Bank of Harlem’, zijn eigen hoofdstuk.

‘Mijn familie was arm. Ik vertelde mijn moeder altijd dat ik kranten verkocht, maar het geld kwam snel.’ In die tijd predikte Martin Luther King over kracht van geest en karakter, maar ik snapte het niet. ‘ De 67-jarige Kirkland zegt vanuit zijn huis in New York City, “Ik was daar met de auto’s en de drugs, de sieraden, de entourage. Ik deelde geld uit en maakte het weer over. Ik had de gangsterstijl, ik was de man die twee geweren droeg. Dat leven is als drijfzand. Ik wist echt wel het verschil tussen goed en kwaad, maar als je eenmaal binnen bent, is het bijna onmogelijk om eruit te komen. ‘

Er was zelfs een tijd dat Kirkland er zo diep in zat dat hij de Chicago Bulls daadwerkelijk betaalde om hem vrij te laten, zodat hij kon terugkeren naar de meer lucratieve operaties die hij in Harlem leidde. Gedraft door de Bulls in de 13e ronde in 1968, verliet hij het team in het voorseizoen en tegen 1971 werd hij opgesloten in de zwaarbewaakte gevangenis in Lewisburg, Pennsylvania, op drugs gerelateerde beschuldigingen. Vier jaar later stapte hij eruit – om van 1981 tot 1988 achter de tralies van de La Tuna Federal Correctional Institution in Texas te belanden.

Met de bekendheid die kleefde aan de grote street-spelers, is het geen wonder dat de legende van Pee Wee Kirkland op straat viraal is. Maar wat zijn leven zo interessant maakt, is de andere kant van Kirkland.

De andere kant van Kirkland wierp de bontjas af voor een paar Chuck Taylors en behaalde vervolgens scoretitels tijdens de topjaren van de Rucker League. Het is die kant van Kirkland die wordt gecrediteerd voor de creatie van de cross-over dribbel en de oorspronkelijke draai naar de basket. Door die kant, zegt Kirkland, stuurde John Wooden scouts naar Norfolk om hem over te halen om naar UCLA te gaan. Die Kirkland, die ooit door “Sports Illustrated”, de snelste man in college basketball werd genoemd, werd gedraft door de Bulls en ontving later een telegram van Knicks-coach Red Holzman die aandrong op een try-out.

Dus waarom staat die Pee Wee Kirkland niet in de Hall of Fame, of in ieder geval ergens achter Dr. James Naismith in annalen van de basketball geschiedenisboeken?

“Omdat het toen anders was, bij Rucker en bij de Black Colleges”, legt hij uit over een tijdperk dat zich uitstrekt van de jaren ‘40 tot de vroege jaren ‘70. “Er werd niets opgenomen of opgeschreven. Als dat het geval was, telde het nergens meer. Zeg het zo: ik had naar UCLA kunnen gaan en als eerstejaarsstudent kunnen beginnen, had vier jaar met Kareem [Abdul-Jabbar] kunnen spelen, hoewel ik al twee jaar had gestudeerd in de staat Norfolk. Omdat kleine zwarte universiteiten niet telden. Zoveel mensen speelden waar hun prestaties niets betekenden. Niemand hield officiële gegevens bij.

“Er zijn levens en erfenissen van mensen die niet kunnen en mogen worden vergeten, maar er was in die tijd niets ter herdenking van de grootsheid van de zwarte prestaties in de sport of het leven in het algemeen.”

Kirkland begrijpt de verhalen die leven in de schaduw van segregatie en onderdrukking, en hij weet dat zijn roem, net als zijn talent, de uitzondering op de regel is. “Mijn reputatie is groter geworden dan de realiteit. Mijn verhaal heeft zich verspreid door het gangsterleven dat ik had naast het basketbal”, zegt hij. “Ik ben gezegend met de liefde van de mensen; daarom heb ik geen institutionele erkenning nodig. Maar er zijn mensen – zwarte mensen, geweldige atleten – die het verdienen. Misschien zijn ze bekend in de zwarte gemeenschap, maar dat is het; hun talenten werden nooit echt blootgelegd. Het is een zeer emotionele realiteit. “

Vandaag de dag is Kirkland dankbaar voor een film die deze realiteit eindelijk weergeeft. “Black Magic” is een tweedelige documentaire van vier uur. Geregisseerd door Dan Klores en gecoproduceerd door NBA-legende Earl Monroe, is de film een ​​geschiedenis van het Amerika van de burgerrechten, zoals gezien door de basketballers en coaches van historisch zwarte hogescholen (Monroe speelde in Winston-Salem State).

“Ik waardeer deze film en de mensen die verantwoordelijk zijn voor het hebben van de moed om die periode te verkennen”, zegt Kirkland. “Hun prestaties moeten worden blootgelegd. We hadden echte iconen van het spel, maar ze worden nog steeds niet herkend door de NCAA of de NBA. Ik denk dat die boodschap duidelijk wordt door hun persoonlijke verhalen. Dankzij deze documentaire is de waarheid nu bekend.”

“Black Magic” onthult de benarde situatie van spelers en coaches in hun grimmige maar trotse opdracht. Met afzonderlijke competities, faciliteiten, kampioenschapsgames en titels die nooit tot geschiedenisboeken zijn gemaakt en zelfs geïntegreerde ‘underground’ games, legde dit tijdperk de basis voor moderne atleten en toekomstige generaties.

De huidige generatie is er een die Kirkland probeert te bereiken via zijn School of Skills – een wekelijks levensseminar onder het fineer van een basketbalclinic. Kirkland richtte in 1994 met hulp van Nike de School of Skills op in New York. Vandaag is het een nationale campagne. Kirkland zegt dat hij, terwijl hij achter de tralies zat, de gevolgen van zijn daden besefte en begon na te denken over alle mensen die door zijn delinquentie werden getroffen. Hij begreep de impact van het mislopen van grote kansen op de universiteit en de NBA en streefde ernaar om het goed te maken. Toen Kirkland die lessen leerde terwijl hij zijn tijd uitzat, toen zijn basketbalgenoten professionele supersterren werden, kwam Kirkland tevoorschijn met een aangrijpend gevoel van doelgerichtheid. Zijn levens roeping werd het verbinden met risicojongeren, net zoals hij ooit was; zijn populariteit en naamsbekendheid onder de stedelijke jeugd is opmerkelijk.

“Ik ontmoet nu kinderen, jonge jongens, die me vertellen dat ze hun hele leven lang me zo graag wilden ontmoeten.” Dat komt omdat ze volledig verliefd zijn op de gangsterlevensstijl die ik voor hen vertegenwoordig. Tegen de tijd dat ze tieners zijn. Stel je voor dat.”

Kirkland werkt vanuit de overtuiging dat we getuige zijn van twee zeer verschillende Amerika’s – een van vrijheden die zijn gesmeed door de burgerrechtenbeweging en één die de stedelijke jeugd regeert, waarvan hij beweert dat deze wordt gedicteerd door hiphop. Hij weet dat hij in staat is de jeugd van vandaag te bereiken door begrip van de hiphopcultuur en hoe de adolescentecultuur de muziek weerspiegelt.

“De hiphopcultuur beheerst hun leven”, zegt hij. “Het wordt allemaal doorgegeven door iedereen wie ernaar luistert. Het is ‘volg de leider’ geworden.” Iedereen ziet er hetzelfde uit, kleedt zich hetzelfde, gedraagt ​​zich hetzelfde, praat hetzelfde. Het is een reactie. Er is geen contemplatie met kinderen. Ze weten niet hoe ze moeten praten; het is allemaal ruzie en iedereen draagt ​​een wapen, want dat is de boodschap neem van de muziek.

“Ik wil dat ze naar hun muziek luisteren, maar begrijp dat ‘het echt houden’ niet doet wat rappers vertellen. De meeste rappers van vandaag leven niet het gangsterleven waarover ze praten in hun muziek, maar de jonge mensen weet dat niet. Dat is het soort dingen waar we het over hebben. “

Als iemand die echt het gangsterleven leidde, heeft de hervormde Kirkland een overtuigend platform om van te prediken. “Ze respecteren mij en mijn verleden”, zegt hij. “Ik ben anders dan de maatschappelijk werkers die met alleen empirisch onderzoek naar hen toekomen en nooit in de gemeenschappen zijn geweest.”

Voor de goede orde, Kirkland heeft een masterdiploma in menselijke dienstverlening aan de Lincoln University in Pennsylvania, met een scriptie over jeugdgeweld, maar ongetwijfeld komt de meeste van zijn wijsheid voort uit zijn leven van streetball en het straatleven. Zo legt hij verbindingen, basketbalclinic voor basket.

“Het misdaadleven is wat ze respecteren”, zegt Kirkland. “Ik probeer niet mijn fouten te verheerlijken, maar dat is de reden waarom ik hun respect en hun aandacht heb. Het zou net zo zijn als John Gotti, die alle Italiaanse kinderen vertelt dat de maffia ongelijk heeft en nooit gelijk kan hebben. Zoiets bestaat niet als gangster-gen; kinderen leren dat door een proces. Dus als iemand die daar is geweest de wijk in gaat en de echte gevolgen duidelijk maakt, is dat een boodschap die ze horen. ‘

De boodschap van Kirkland is gehoord door duizenden jonge mensen. Hij is naar penitentiaire inrichtingen gegaan en is omarmd door gevangenen. Hij wordt vaak bedankt door moeders en vriendinnen, en door eerbiedige vaders aan kinderen voorgesteld. Hij wordt gevraagd om handtekeningen voor peuters te ondertekenen en heeft de grote steunbetuigingen van onder meer Ludacris.

Er wordt aangenomen dat point-guards de mensen om hen heen beter maken. Pee Wee Kirkland is het levende bewijs.

Onze jongens in Amerika

Op veler verzoek (haha), een voorlopige lijst van de Nederlandse spelers die in Amerika spelen.

Bergens Jamie – ORU (NCAA1)

Bouwer Maik – S.Nazarene (NCAA2)

Cassita Zach – Mesquite DD (NAPB)

De Graaf Kjell – NJIT (NCAA1)

Diouf Massal – Athenian (High-School)

Edwards Jesse – Syracuse (NCAA1)

Enaruna Iyengumwena – Evansville (NCAA1)

Enaruna Tristan – Kansas (NCAA1)

Fritz Jacco – Canisius (NCAA1)

Grantsaan Lagio – Morgan St. (NCAA1)

Haarms Matt – BYU (NCAA1)

Hamilton Earlnil – Southeast CC (JUCO)

Jeffrey Tousain – Southeast CC (JUCO)

Jense Tobias – Cent.Maine CC (USCAA-NCCAA)

Kales Jeroen Frank – Bossier-Parish (JUCO)

Kramer Yoram – Caldwell (NCAA2)

Leerdam Tyron – Shannon Forest (High-School)

Leons Malevy – Mineral Area (JUCO)

Leyte Bas – UNCG (NCAA1)

Mast Rienk – Bradley (NCAA1)

Menkhorst Jordi – Geneseo St. (NCAA3)

Morren Adeola – Diablo Valley (JUCO)

Mutsaers Jaap – Lindenwood (NCAA2)

Nahar Leon – Asheville (Highschool)

Ndongosi Denzel – Cloud County (JUCO)

N’Guessan David – Virginia Tech (NCAA1) Nzekwesi David – Weber State ( (NCAA1)

Ondaan Kenyuoe – N.Mexico JC (JUCO)

Pantophlet Rory – Troy (NCAA1) Palm Jerome – Daytona State (JUCO)

Plet Ismael – ORU (NCAA1)

Pomstra Jarno – SVSU (NCAA2)

Post Steven – SVSU (NCAA2)

Post Quinten – MSU (NCAA1)

Poulina Calvin – BCU (NCAA1)

Rawson Kyran – Hilton Head Prep (High-School)

Roessink Hidde – UMKC (NCAA1)

Rolleman Koen – Houghton College (NCAA3)

Samson Edwin – Rowan County B. (ECBL)

Sarvan Kenan – Coppin St. (NCAA1)

Schutte Kevin – Hofstra (NCAA1)

Slim Lawrence – Flagler (NCAA2)

Stegenga Randy – Rockford (NCAA3)*

Strating Alexander – Colorado (NCAA1)

Tadic Miki – Rio Grande (NAIA) TenBerge – PHHoenix Prep (Highschool)

Thelissen Norbert – Utah (NCAA1)

Tholel Revelinio – Slippery Rock (NCAA2)

Thran Nick – SVSU (NCAA2)

Uijtendaal Siem – Canisius (NCAA1)

Van El Nick – Caldwell (NCAA2)

Van Eyck Dylan – Iona (NCAA1)

Van Oostrum Sam – Franklin Pierce (NCAA2)

Van Selst Jan – UNOH (NAIA)

Vianen Daan – Caldwell (NCAA2)

Visser Jonas – USF (NCAA1)

Wiel Randell – Maine (NCAA1)

Woldring Imao – Wyoming (JUCO)

Nederlandse spelers actief in Europa 2020/2021

LeeftijdLengtegamesminpointsrebounds
Bieshaar TerrenceOberwartBSL 232088 22.37.15.4
Schilder LoganSt. PoeltenBSL 24213714,17,15,9
De Vreede IvoCharleroiEurom. League22209
Hammink ShaneCharleroiEurom. League26201
Huurman SamLimburgTop Div. 12020212043
Kherrazi MohamedMechelenEurom. League30200
Kok JitoMechelenEurom. League27205
Kuta NathanAalstEurom. League21203
Rosenmuller DaanLommelTop Div. 125193
Schild Jules HasseltTop Div. 224200
Van der Vuurst KeyeOostendeEurom. League191912206,54,5
Van Ravensteijn RensOostkampTop Div. 225200
Van Wijngaarden DonovanLommelTop Div. 122190
Waleson JesseGistel OostendeTop Div. 220208
Diawara MeissaLevalloisPro A U2120198
Franke YannickNancyPro B251943135,72,3
Heulin KeziaLe MansPro A U2119206
Kuiper JordyLorientNM126206
Peterson LeroyTrappes SQNM328185
De Jong NicolasPau-Lacq-OrthezPro A 33210124177
Abdiwahid AbdiWuppertal2. Regionalliga20197
Cikara SvenWolfenbuettel1. Regionalliga20188528,4132,6
De Vries AlanJahn MunchenNBBL16186
Doekhi DyonNeustadt TSV1. Regionalliga33188533,6154
Kanseyo TysonRecklinghausen1. Regionalliga262035281412
Lemke SvenOsnabrück2. Regionalliga22206
Wellian ChaedKoblenzPro B28204324,3114
Lutterman RuudHamar Division 1242011361811
Michaeli GolanRaananaNational League2319038,30,72
Bieshaar OliverBurgosLiga Endesa1920214
Bute DeionJuaristi ISBLEB Silver252067217,63,1
Adrian Das-MiguelizNavarraLEB Silver17199332
Dijkstra MennoMenorcaLEB Silver24213718,1105,3
Doorson ShaquilleMelillaLEB Gold27213615,842,8
AVIS Utilitas Rapla11697
Edwards KaiCastelloLEB Gold232066209,55,8
Kloof CharlonFuenlabradaLiga Endesa3019067,71,81,5
Kaspers JordanLliraEBA291977204,75,4
Kraag YannickJoventutLiga Endesa1820211
Maconda JoseAvila EBA19183
N’Guessan LucasLleidaLEB Gold23213314,345
Schaftenaar OlafGironaLEB Gold282086176,21,7
Schaftenaar RoelandCaceresLEB Gold32211425,3115,3
Smits DerrickValladolidLEB Gold2421657,61,61,2
Van Wijk KevinOurenseLEB Gold32208720,464
Van Zegeren JoeyValladolidLEB Gold30208621,8115,2
Erenkoy ParsAIK BasketSuperettan23188522,681,2
De Deugd ThomasBlonay BasketNL119190
Harrewijn HugoAcad. FribourgNLB2019229,511
Bouwknecht MaartenWorchesterBBL26185632113,8
Juffer LauritsNottinghamNBL D125198427,68,37,3
Vijber CalebBA LondonNBL D118185
Van Heyningen CainEssexNBL D125203
Van Sauers JuliusGlasgowBBL25203424,8137,3
Enfa KenzoFinabankHoofdklasse27195

Bijgevoegd:
Roy van Tetering Melsele Top Division 1 20 208

Mathias van den Beemt Le Mans ProA U-21 19 216

Devon van Oostrum Huesca LEB Gold 27 1.88